אורי
טיפול בחרדות וכאבים שונים באמצעות תזונה מסורתית, דיקור וצמחי מרפא

במאמר הבא אני מבקש להדגים את דרך הטיפול שלי בקליניקה. בחרתי במקרה של אורי להראות כיצד טיפול ארוך טווח ברפואה סינית יכול לתת תוצאה טובה ביותר עבור המטופל. אורי טופל על ידי במשך כשנה במגוון כלי טיפול אשר הותאמו בכל פגישה לאבחנה הסינית אותה הוא הציג. השתמשתי בטיפול בהמלצות תזונה, דיקור, כוסות רוח, טווינא, פורמולות צמחי מרפא ועוד – כל אלה בהתאמה למצב ולצורך הטיפולי.

תאור המקרה

אורי בן 35, בעלים של חברת תוכנה מצליחה, נשוי ואב ל-3 ילדים קטנים. הוא נכנס לחדר הטיפולים צולע כאשר הוא נעזר במקל הליכה.

התלונה המרכזית – כאבים באיזור הגב העליון והצואר שגרמו לו להתקפי מיגרנה קשים ובעקבותם לירידה בתפקוד בחיי היום יום – כשהמיגרנה הופיעה הרגיש אורי כי הוא חייב להיכנס לחדר חשוך ועין ימין שלו היתה מאבדת שליטה ונעצמת. לא פעם אורי הפסיד ימי עבודה בשל ההתקפים.

תרופות וטיפולים – תרופות מסוג טריפטנים (קבוצת תרופות ייחודית לטיפול במיגרנה) עזרו מעט, אדויל לא עזר. טיפול הומאופטי במשך חצי שנה הוריד את תדירות ועצמת המיגרנות, אך הן עדיין היו משמעותיות מאד עבור אורי.

תלונה משנית – כאב נקודתי חזק בעצם הבוהן השנייה בכף הרגל הימנית. אורי שבר לפני כ-13 שנים 3 מעצמות כף הרגל ומאז הרגיש לעיתים כאבים חזקים אשר גרמו לו לצליעה.

תלונות וסמפטומים נוספים:

– חרדות מאוזנות תרופתית – לוקח ציפרלקס מזה 10 שנים. ניסה להפסיק מספר פעמים את התרופה ללא הצלחה. בכל פעם שניסה להפסיק חווה התקפי חרדה קשים שמנעו ממנו התנהלות תקינה בחייו.

– יתר לחץ דם.

– יתר כולסטרול.

– יתר טריגליצרידים.

בטיפולים הראשונים באורי התרכזתי בטיפול בתלונה המרכזית – הפגת הכאבים בגב העליון והצואר ובטיפול נקודתי לכאב בכף הרגל.

טיפול 1

השתמשתי בטיפול בהדמייה מתוך שיטת האיזון. בשיטה זו אני מדקר נקודות אשר נמצאות באיזור מרוחק ממקום הכאב, במקרה של אורי הכאב נמצא בעצם בכף הרגל הימנית ולכן בחרתי לדקר נקודות בכף היד השמאלית. היתרון בשיטה זו הוא שרמת הכאב יורדת מיידית כבר בזמן החדרת המחטים.

במקרה של אורי הכאב ירד מרמה 8 לרמה 2 (בסולם כאב של 1-10).

בנוסף ביצעתי טיפול טווינא חזק בעיקר באיזור הגב העליון והצואר שלו במטרה להניע דם, להפריד הידבקויות מקומיות ולחמם את האיזור. התמקדתי בנקודות אשר ידוע כי הן משפיעות על הראש על מנת לטפל בהתקפי המיגרנה של אורי.

טיפול 2 – לאחר כשבוע

אורי דיווח כי הכאב בשכמות ובצואר הוקל כמעט לגמרי והכאב בעצם של כף הרגל כמעט ולא הפריע לו וכרגע הוא ברמת כאב 1-2.

הוא נכנס לחדר הטיפולים ללא מקל הליכה ולא הזדקק יותר לעזרתו לאחר מכן.

המשכתי לטפל באורי בעזרת דיקור על פי שיטת האיזון ובטווינא באיזור הגב העליון והצואר.

לאחר 7 טיפולים חש אורי הטבה משמעותית ברמת הכאב, חיוניותו עלתה והתקפי המיגרנה שלו פסקו לחלוטין.

אבחנה מחודשת לצורך טיפול עמוק יותר

בטיפול ה-8 פרש בפני אורי את רצונו להפסיק את הטיפול התרופתי להתקפי החרדה שלו, המלצתי לאורי היתה כי שינוי תזונתי יביא את התוצאה הטובה ביותר במקרה הזה. הוחלט שנעשה אבחנה מחודשת לצורך מתן המלצות תזונה מדוייקות – אם יישם אותן המצב הגופני והנפשי שלו יתחזק ובהדרגתיות, באישור הרופא שלו, יוכל להוריד את מינון הכדורים.

האבחנה שאני עורך לצורך מתן המלצות התזונה כוללת מספר בדיקות מסורתיות: תשאול על המערכות השונות בגוף, התבוננות אבחנתית בפנים, כפות הידיים והרגליים, לקיחת דופק והסתכלות על הלשון. בדיקות אלה נותנות לי מידע רב על מצב האיברים הפנימיים של המטופל, הרגלי האכילה שלו והקונסטיטוציה שלו (מושג הבא לתאר את סך היכולות ההתחלתיות שאיתם הגיע אדם מסויים לעולם, מקביל במושגים בין ימינו לגנטיקה).

בנוסף אני שואל מה המטופל אוכל, באיזה שעות ומה הוא אוהב או לא אוהב לאכול בכדי שאדע איך להתאים לו את התזונה באופן מדוייק. מטרתי היא שהמטופל יאמץ לעצמו כמה שיותר מהמלצות התזונה שאני נותן לו, עם זאת אני מודע לקשיים שקיימים בשינוי תזונתי עמוק ועל כן אני משתדל להתוות את השינוי בהדרגתיות ולהתאים אותו לכל מטופל ולמארג חייו.

דברים נוספים שעלו מהתשאול המחודש של אורי:

– מתקשה להירדם ולעיתים יש סיוטים שמעירים אותו באמצע הלילה.

– התקפי החרדה מופיעים במצבי לחץ ומתאפיינים באיבוד שליטה, התפרצות זעם, קצב לב מואץ, מועקה בחזה וצמרמורת שיורדת מהראש לכיוון הגב.

– וריקוצלה שגרמה לו לכאבים באשך (ליקוי בשסתומי הוורידים המנקזים את הפסולת שמייצרים האשכים)

– נפיחות בטנית לאחר האוכל, הרבה גזים וקושי לעכל מוצרי חלב.

תזונתו של אורי היתה מורכבת מלחם עם טונה או מיונז, מנת בשר או עוף עם ירקות ואורז לבן, פיתות, טחינה, קשיו טבעי,מיצי פירות, מים וקולה,הוא הרבה להשתמש בתבלינים הנחשבים מבחינת הרפואה הסינית כ"מחממים" כמו פלפל, שום, כמון, פפריקה וכורכום.

בהתחשב במידע שאספתי בתשאול של אורי ומהבדיקות המסורתיות, אבחנתי היתה כי החרדות שלו נובעות בשל יתר חום ולחות במערכות שונות בגוף ובעיקר בכבד, וסטגנציה (עצירה) בכבד, ניתן לראות זאת בבירור מהתזונה אותה אורי צרך שכללה הרבה מזונות כבדים "תוקעים" כמו לחם מקמח לבן, קשיו,טחינה והרבה חלבון מהחי בצירוף מאכלים סוכריים שגורמים להיווצרות עודף לחות בגוף כמו קולה ומיצי פירות.

הסבר על האבחנה

כאשר רופא סיני יאמר לך שיש לך בעיה בכבד, אין זה אומר בהכרח שהבעיה שלך נמצאת באיבר הכבד עצמו.

בשפה של הרפואה הסינית מתייחסים לכל איבר כמערכת של תפקודים – הכבד, לצורך העניין, אחראי על אחסון הדם, ויסות רגשות, תנועה חלקה של אנרגיה בגוף, יש לו קשר לעיניים, לאיברי הרבייה, לצידי הגוף והוא אחראי על תפקוד תקין של גידים ורצועות. בכדי לא לצאת מבולבל מהמפגש עם הרופא הסיני שלך עליך להבין כי השפה הסינית היא שפה מטאפורית – כשאני מטפל אני משתדל לפרש למטופל את האבחנה שהגעתי אליה בשפה שכל אחד יכול להבין.

על פי הרפואה הסינית תנועה גופנית נחוצה לכבד לבצע את תפקידו בויסות הרגשות כהלכה, כאשר אורי נקלע למצבי סטרס בו הוא חש כי הוא לא יכול לזוז, הכבד שלו שחייב את התנועה על מנת לתפקד, מתחמם ופורץ כלפי מעלה – ניתן לראות כי הרבה מהמצבים הרפואיים שאורי סבל מהם קורים בפלג הגוף העליון: מיגרנות, התקפי חרדה שהתאפיינו בלחץ בחזה ודפיקות לב, כאבי שרירים בצואר ובחלק הגוף העליון ועוד.

המלצות התזונה

בראש ובראשונה המלצתי לצרוך הרבה יותר ירקות – בעדיפות לכך שהירקות יהוו כ-50% מהתזונה.על פי הרפואה הסינית ירקות נותנים תנועה רבה למערכות עליהן אחראי הכבד ומקררים חום עודף.

דגנים וקטניות בכמות גדולה יחסית – על מנת לתמוך בעיכול ולייבש לחות עודפת, עם עדיפות לגריסי פנינה ומאש כשחקנים ראשיים בקטגוריה זו.

הורדנו את כמות החלבון מהחי ל-3 פעמים בשבוע – עם עדיפות להודו, דגים וביצים אשר נחשבים כפחות יוצרים חום עודף בגוף מאשר הפריטים האחרים אותם אורי נהג לצרוך.

התבלינים שהמלצתי היו ארומטיים, מייבשים וקרירים יותר באיכותם – על מנת לייבש את הלחות העודפת וכללו בין השאר: קליפות הדרים, לימון פרסי, כורכום, ג'ינג'ר, הל וזוטא לבנה.

למאמר המסביר בקצרה על המושגים חום וקור ברפואה סינית לחץ כאן

המלצות נוספות

בנוסף לתזונה המלצתי לאורי לעשות מספר דברים שיעזרו לו ביום יום לנווט את אנרגית הכבד בחופשיות:

– אורי נהג במשך כל חייו לעסוק באומנויות לחימה אך נטש את העיסוק בשל שגרת היום יום העמוסה, המלצתי לאורי היתה לנסות למצוא זמן לחזור לפעילויות הגופניות אותן נטש – אמנויות הלחימה יעזרו לו לשחרר את הכבד מעודפים רגשיים.

– עודדתי אותו למולל את רגשותיו במילים כמה שיותר בחדר הטיפולים ומחוצה לו – הבעת רגש דרך תקשורת חשובה מאד לתפקוד הכבד ושאר האיברים.

– הורתי לו להרשות לעצמו "להתפרע" מידי פעם בתזונה, לדוגמא: אחת לכמה שבועות לאכול לאפה עם שווארמה במסעדה האהובה עליו – בשינוי התזונתי יש צורך בגמישות על מנת לעזור למטופל לסגל לעצמו את המלצות התזונה החדשות. במקרה הזה אורי ראה באכילת לאפה עם שווארמה כמשהו "חייתי" שעושה אותו שמח ורגוע – "משחרר את הכבד" בשפה של הרפואה הסינית. איני רואה בזה פסול אם הצריכה מוגבלת לאחת בשבוע-שבועיים.

המשך הטיפול

במשך שלושת החודשים הבאים אימץ אל עצמו אורי את הנחיות התזונה ודבק בהן כמעט לחלוטין, הוא ירד כ-5 ק"ג ונראה חיוני ורגוע יותר. הוא המשיך להגיע לטיפולים בהם עשינו מספר דברים:

– דיברנו רבות על השינוי התזונתי – שיפרתי ודייקתי את הנחיות התזונה, נתתי רעיונות למנות טיפוליות ומה אפשר לקחת לעבודה כנשנוש, הנחתי את אורי כיצד לבשל דגנים וקטניות על מנת שיתעכלו טוב יותר, נתתי רעיונות לארוחת בוקר ועוד.

– דיקור וטווינא בהתאם לאבחנה – על מנת להקל על הפרעות שונות, שיפור מצב הרוח, הורדת סטרס וטיפול בכאבים שעדיין הופיעו מידי פעם ופעם.

לאחר 3 חודשים של השינוי התזונתי החל אורי להוריד בהדרגה את מינון הכדור נוגד החרדה שלקח, בכל הורדה במינון אורי חווה סחרחורות, קשיי שינה ועייפות גופנית אך לדבריו המצב הנפשי שלו היה חזק והוא לא הרגיש כל צורך לחזור מהר לקחת את המינון הגבוה יותר – כפי שקרה בכל פעם כשניסה להוריד מינון בעשר השנים האחרונות.

על מנת לתת תמיכה נוספת לגמילה של אורי מהכדורים נוגדי החרדה החלטתי לרשום לו פורמולת צמחים אשר תהווה תחליף עדין לכדורים. הצמחים הסינים מחולקים לקטגוריות לפי התפקוד הרפואי שלהם,אלו אשר רשמתי לאורי באים בעיקר מהקטגוריה של "מחזקי נפש".בעזרת הפורמולה אורי דיווח כי הוא מרגיש בטוח יותר לעשות את השינוי במינון הכדורים.

תוצאות הטיפול
  • אורי הפסיק לגמרי לקחת הכדורים נוגדי החרדה ודיווח כי הוא מרגיש בטוח בעצמו בחיי היום יום והוא שולט על רגשותיו כאשר נקלע למצבי סטרס.
  • המיגרנות והכאבים הגופניים נעלמו כמעט לחלוטין.
  • ירידה משמעותית במשקל – 10 ק"ג בסופו של התהליך!
  • אורי למד לאהוב את התזונה החדשה וכבר אינו מרגיש תשוקה לבשר כפי שחש בעבר.
  • המדדים שהיו ביתר בבדיקות הדם השתפרו.
  • אורי חזר להתאמן באומנויות לחימה ומרוצה מכך מאד.
סיכום

בתהליך הטיפולי שתיארתי ניתן לראות כיצד אבחנה נכונה ושימוש במגוון כלי הטיפול של הרפואה הסינית יכולים לתת מענה משתנה לבעיות רפואיות רבות. אורי הגיע אליי לטיפולים במשך קרוב לשנה, דבר שעזר לי לעמוד ביתר דיוק את השינויים שעוברים עליו וכיוצא מכך, לשפר את תוצאות הטיפול למקסימום.

אנקדוטה ידועה על המרפאים הסינים העתיקים מספרת כי הרופאים הסינים נהגו להדליק נר בחלונם בלילה על כל חולה בכפר אשר היה תחת חסותם, רופא שבחלונו הוצגו נרות דולקים רבים נחשב לאחד שלא עשה את מלאכת הריפוי כהלכה…

המלצתי לאורי להמשיך להגיע אליי מיד פעם לביקורת על מנת לשמר את המצב ובכדי שלא אצטרך להדליק נר בחלוני 🙂

שתפו עם חבריכם
צור קשר

שם מלא

כתובת אימייל

טלפון

תוכן ההודעה